Folia ochronna jest cienkim i elastycznym, przezroczystym materiałem, który nakłada się na front wyświetlacza telefonu komórkowego. Oczywiście, już samo pojawienie się jej rodzi kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, czy taka warstwa nie ma wpływu na dotyk, skoro większość telefonów jest sterowana właśnie w ten sposób. Odpowiedź na nie jest twierdząca, o czym można się przekonać przede wszystkim tweedy, gdy korzysta się z folii nie tylko dość tanich, ale jednocześnie stosunkowo grubych.
Jeśli jednak sięgniemy po droższy, ale jednocześnie sprawdzony model, różnica będzie praktycznie niemożliwa do wychwycenia. Osoby zastanawiające się nad zakupem folii powinny mieć też świadomość tego, że choć stanowi ona pewne zabezpieczenie, z pewnością nie może równać się ze szkłem hartowanym. Jak zatem wytłumaczyć to, że jest tak popularna? Odpowiedzią jest przede wszystkim jej przystępność cenowa. Gdy więc zdecydujemy się na jej zakup, zwróćmy uwagę na to, jak dany wariant folii jest dopasowany do telefonu i czy odpowiada kształtowi wykrojenia. Może okazać się, że jakość przycięcia dedykowanej folii pozostawia wiele do życzenia, a to w praktyce oznaczać będzie brak ochrony całej powierzchni wyświetlacza.
Jak założyć na telefon folię ochronną?
Gdy już zdecydowaliśmy się na dokonanie zakupu, musimy umieścić folię na ekranie telefonu komórkowego. Oczywiście, będzie to łatwiejsze, gdy podejdziemy do tego zadania w sposób profesjonalny. Pierwszym krokiem niech będzie zadbanie o czystość w tym miejscu, w którym odbywać ma się cała operacja. Blat roboczy nie powinien być pokryty kurzem, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie temu, abyśmy i my sami umyli wcześniej ręce. Przyda się też wykonana z mikrofibry chusteczka do okularów. To właśnie za jej pośrednictwem należy możliwie jak najstaranniej wyczyścić ekran telefonu komórkowego.
Pamiętajmy, że niektóre zanieczyszczenia są ledwie widoczne, a jednak i one prowadzą do powstania pod folią bąbelków powietrza. Gdy wyświetlacz jest już czysty, możemy przygotować folię, która ma zostać nałożona na ekran smartfona. Jeśli zdecydowaliśmy się na uniwersalną folię poliwęglanową, konieczne będzie docięcie jej do wielkości ekranu telefonu. Pomoże w tym pobranie szablonu ze strony internetowej producenta, co staje się łatwiejsze dzięki kodowi dołączonemu do folii.
Gdy już to zrobimy, przyłóżmy folię do telefonu starając się, aby linie były dokładnie dopasowane do krawędzi. Idealnie dopasowana folia podczas naklejania powinna być równomiernie dociskana ściereczką z mikrofibry do telefonu. Jeśli, pomimo naszych starań, pod folię trafiły duże pęcherze powietrza, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby ją delikatnie odkleić i podjąć próbę wyciśnięcia powierza. Na kolejnym etapie powinniśmy skoncentrować się na pozbyciu się niewielkich bąbelków powietrza pod osłonką. Ponownie pomocna okazuje się ściereczka z mikrofibry, która pozwala na dociśnięcie folii bezpośrednio do ekranu. Czasem osłonki są wyposażone w górną warstwę zabezpieczającą. Jej obecność nie jest konieczna, należy więc ją zdjąć. Po zakończeniu tej czynności proces można uznać za zakończony. Nasz telefon otrzyma solidne zabezpieczenie.