Bardzo ważne będzie odpowiednie umieszczenie szkła na powierzchni ekranu, by chronić się przed krzywiznami i problemami natury estetycznej. Podpowiadamy więc jak nakleić szkło hartowane na ekran swojego urządzenia.
Czym jest szkło hartowane?
Szkło hartowane to tworzywo, które wykorzystywane jest od wielu lat w różnych gałęziach przemysłu. W branży elektronicznej przy smartfonach stosuje się je od niedawna. Odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną. Podaje się, że jest to 6,7 – krotnie większa twardość powierzchni niż przy szkle tradycyjnym. Według skali twardości Mohsa szkło hartowane będzie w kategorii 9H, dzięki czemu nie będzie można go zarysować ostrymi narzędziami. W taki sposób gwarantuje ochronę przed zarysowaniem ekranu, a w przypadku upadku chroni wyświetlacz przed pęknięciem. Istotne jest także to, że takie szkło nie wpływa na właściwości użytkowe telefonu. Nie blokuje panelu dotykowego, nie działa źle na kolory wyświetlacza. Pamiętajmy jednak, by kupić odpowiednie szkło do danego modelu telefonu, by były odpowiednie wymiary i wycięcia na głośniki, aparat i inne otwory.
Dlaczego warto założyć szkło hartowane?
Wiele nowoczesnych urządzeń otrzymuje ekran ze szkła Gorilla Glas, które ma chronić przed uszkodzeniami. Trzeba jednak pamiętać jednocześnie, że zastosowanie dodatkowej ochrony będzie lepiej chronić szybkę przed zbiciem, porysowaniem przez klucze, albo inne przedmioty, które nosi się w kieszeni albo w torebce. Nowoczesne szkła hartowane są bardzo solidne. Znacznie trwalsze niż te popularne kilka lat temu folie poliwęglanowe. Szkło jest także prawie nie widoczne. Nie wpływa na czułość ekranu na dotyk, nie zmienia ostrości kolorów czy jasności obrazu. Naklejenie takiego szkła pozwala długi czas cieszyć się urządzeniem bez śladów użytkowania.
Jak założyć szkło hartowane?
W opakowaniu powinno być szkło oraz odpowiednie akcesoria do montażu – ściereczka do czyszczenia i polerowania ekranu. Montaż jest bardzo łatwy i nie trzeba mieć szczególnych umiejętności. Wystarczy stosować się do kilku prostych kroków, by zabezpieczenie trafiło na ekran urządzenia Na początek trzeba dobrze oczyścić ekran z kurzu i innych zabrudzeń z pomocą mokrej ściereczki albo użyć swojej tkaniny do polerowania ekranu albo szkła. Kolejno polerujemy ekran suchą ściereczką. Wyjmujemy zapakowane szkło z pudełka, trzymamy je krawędziowo w dłoni i odklejamy folię, która będzie stanowić zabezpieczenie. Ustawiamy szkło na ekranie i kleimy w taki sposób, by nie przesunęło się na krawędzie, albo by nie znalazło się na przyciskach. Dociskamy szkło do wyświetlacza i usuwamy pęcherzyki powietrza. Te niewielkie same znikną po kilku dniach od założenia szkła. Polerujemy ekran z przyklejonym szkłem z użyciem specjalnej suchej ściereczki, która powinna być dołączona do produktu.
Cała operacja nakładania takiego szkła będzie prosta, ale trzeba pamiętać, że ważna będzie precyzja, by szkło było umiejscowione idealnie pod względem krawędzi. Trzeba pamiętać, by kupić szkło hartowane do danego modelu urządzenia, ponieważ tylko wtedy można mieć gwarancje, że to szkło będzie tam rzeczywiście idealnie pasować. Bardzo ważne będzie także odpowiednie czyszczenie ekranu przed nałożeniem woli, dlatego jeśli nie mamy dedykowanego akcesorium do tego trzeba będzie poszukać jakieś szmatki do czyszczenia, ewentualnie opcja będzie także używanie sprężonego powietrza, które zdmuchnie każdy pyłek.
Sprawdź również: Kserokopiarki, gdzie kupić?